Ana Sayfam Yap
Sık Kullanılanlara Ekle
Taraklı'ya Nasıl Gidilir ? Orada Neler Yapabiliriz ?


   Eğer aracınızla gidecekseniz;

İstanbul Çamlıca gişelerinden girerek otoban tercihinizi, Adapazarı - Bilecik sapağına kadar kullanabilirsiniz. Bilecik istikametinden ayrıldıktan sonra, Sakarya Nehri boyunca uzanan şiirsel görsellikte tepesi dumanlı dağlar, yeşillikler arasında bulunan, 20. kilometrede yer alan yepyeni Geyve kavşağını kullanarak Sakarya Nehri üzerinden geçip, Geyve Taraklı yoluna giriyorsunuz ve rampa başlıyor. Yaklaşık yarım saat sonra ilçeye varacaksınız. Taraklı İstanbul yolculuğu, toplam 2 saat sürüyor.


Otobüs ile seyahat edecekler için iki farklı seçenek vardır:

-İstanbul-Harem den günde bir kez hareket eden Göynük otobüsüne binilerek, Taraklıda inilir. Yolculuk yaklaşık 3 saat sürmektedir.
Yeşil Göynük Turizm irtibat numaraları: 0374 451 60 41 -  0216 495 63 53
-İstanbul’dan Adapazarı’na her yarım saatte bir hareket eden şehirlerarası otobüsle veya trenle gelinip, Adapazarı’ndan donatım civarında bulunan ilçeler otogarından Taraklı otobüslerine binilir. (Otobüs saatleri konusunda önceden bilgi alınız.)
Taraklı terminal irtibat numarası:  0264 491 25 60
 

   TARAKLI'DA NELER YAPILABİLİR ?

Yunus Paşa Camii

Yavuz Sultan Selim’in Mısır seferi sırasında Vezir-i Azam Yunus Paşa tarafından 1517 yılında yaptırılan Yunus Paşa Camii kubbesi kurşun kaplı olduğundan, halk arasında “Kurşunlu Cami” diye anılır. Yunus Paşa Cami, kare planlı, tek minareli, klasik üslüpta inşa edilmiş, güzel bir Mimar Sinan eseridir. Cephe duvarları, ince yontu küfeki taşından inşa edilmiş olup, yine küfeki taşından işlenmiş saçak kornişleri ile sonuçlanmaktadır.

Tarihi Han  (Hacı Atıf Han)

Taraklı, Bağdat Yolu üzerinde olduğundan,  kervanların Taraklı da konakladığı ve yılların hiçbir zaman eskitemediği tarihi han, yerli ve yabancı turistlere “Ben buradayım gelin misafirim olun” dercesine, bütün ihtişamıyla Taraklı’nın tarihini anlatır. Han bugünlerde belediye tarafından restore edilmektedir.

Hisar Tepesi

İlçenin savunulmasında stratejik öneme sahip olan Hisar Kalesi, tarihi kalıntılar olan su sarnıçları ile, ilçenin kalesi görünümündedir. Hisar Tepesi’ndeki iki su sarnıcı M.Ö.1000-M.Ö.2000 yılları arasını tarihlemektedir.

Su Değirmeni

Mahdumlar Köyü’nde Gürleyik Suyu başına kurulmuş olan ve halk dilinde “kara değirmen” olarak anılan, beş taşlı su değirmeni köylüler tarafından günümüzde de kullanılmaktadır.

 

Taraklı Sokakları

Tarihi mekanlarımız arasında kalan ve buram buram tarih kokan daracık sokaklar Arnavut Kaldırımı mimarisinde yapılmıştır. Sokaklarda yük taşıyanların dinlenmeleri için dinlenme taşları bulunmaktadır.

Tarihi Hamam

Hamam, ilçe merkezinde, Yunus Paşa Cami’sine yakın bir konumdadır. Hamamın ilk yapıldığı yıllarda, hamamdan çıkan buhar, yakınındaki Yunus Paşa Cami’sinin, merkezi sistemle alttan ısıtılmasında kullanılmıştır.

Çınar Ağacı

İlçenin Yusuf Bey Mahallesi’nde 7 asırlık çınar ağacı Osmanlı Kültürünü gelecek nesillere aktarmaktadır. Osmanlı Devleti topraklarına kattığı her yerleşim yerine çınar ağacı dikme geleneğinin Taraklı’da da sürdürmüştür. Asırlık çınar ağacı büyük bir yangın tehlikesi geçirmiş, ancak büyük zarar görmeden kurtarılmıştır.

Taraklı Termal

Fenerli Ev         

Taraklı Evleri Doncak

Taraklı El Sanatları

Gezebilirsiniz.

 
  ADRES: Hisar Mah. Tarihi Yunus Paşa Camii Yanı Taraklı / Sakarya
TELEFON: 0 264 4912803
Gsm: 0 530 7834404
FAKS: 0 264 4912803
E-POSTA: bilgi@taraklicakirlarkonagi.com